Executive Committee members

The MMG Board has delegated the management of day-to-day operations of the company to the Chief Executive Officer and senior management team, the Executive Committee. The Executive Committee is also required to report regularly to the Board on MMG's performance and the progress of key projects.

 

Mr Jerry (Jian) JIAO

Chief Executive Officer

Mr Jiao, aged 48, was redesignated from a Non-executive Director and Chairman to an Executive Director and Chief Executive Officer (CEO) of the Company in February 2017. He was appointed as the Chairman of the Company in August 2014. Mr Jiao was the Chairman of the Company’s Governance and Nomination Committee and Risk Management Committee and a member of the Company’s Remuneration Committee from October 2015 to February 2017.

Prior to his appointment as the Chairman of the Company, Mr Jiao served as a Non-executive Director of the Company from December 2010. He has also served as a director of a subsidiary of the Company. Mr Jiao was appointed as a Vice-President of CMC in December 2015 and the Chairman of China Minmetals Non-ferrous Metals Company Limited (CMN) in February 2016. He has been a director of CMN since December 2009. Mr Jiao was appointed as a director of China Minmetals H.K. (Holdings) Limited in August 2016. He has also been a director of Hunan Nonferrous Metals Holding Group Co., Ltd. (HNG) since July 2010.

Mr Jiao holds a Bachelor’s degree in International Economics from the Nankai University in the PRC and a Master of Business Administration degree from Saint Mary’s University in Canada. He has extensive experience in international trade, investment and corporate management.

Mr Jiao joined the CMC and its subsidiaries (CMC Group) in 1992. He was the Vice-President of CMN from 2007 to May 2010. Mr Jiao was the President of CMN from May 2010 to January 2016. He was a director and the President of China Minmetals Non-ferrous Metals Holding Company Limited (CMNH) from December 2009 to February and January 2016, respectively. Mr Jiao was the Chairman of China Minmetals Rare Earth Co., Ltd (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange) and China Tungsten and Hightech Materials Co., Ltd. (a company listed on the Shenzhen Stock Exchange) from April 2010 to April 2014 and from April 2013 to March 2014 respectively. He was a director of Jiangxi Tungsten Industry Group Co., Ltd. (Jiangxi Tungsten) and China Minmetals Rare Earth Group Co. Ltd from November 2009 to August 2014 and from December 2011 to September 2016 respectively.  Mr Jiao was also the Chairman of Album Enterprises Limited (Album Enterprises) and a director of Top Create Resources Limited (Top Create) from November 2011 to May 2016 and from February 2012 to May 2016 respectively. He resigned from being Chairman of Copper Partners Investment Co., Ltd. (Copper Partners Investment) in July 2016.

 

Mr Ross Carroll

Chief Financial Officer

Mr Carroll, aged 52, was appointed as CFO and a member of the Executive Committee of the Company in December 2015, with responsibility for Commercial and Finance, Mergers and Acquisitions, Project Delivery and Exploration. He is also a director of a number of subsidiaries of the Company.

Prior to joining the Company, Mr Carroll was CEO and managing director of Macmahon Holdings Limited (a company listed on ASX), and previously held the positions of CFO and director of International Mining, and Chief Operating Officer of Mining at Macmahon Holdings Limited. Prior to that, he was CFO of Woodside Petroleum Limited, and also worked in senior financial roles within BHP Billiton Limited.

Mr Carroll has extensive experience in the mining industry and in corporate finance, capital management and business development. He holds a Bachelor of Commerce from the University of Melbourne and is a Certified Public Accountant with the Australian Society of Certified Practising Accountants. Mr Carroll is a member of the Australian Institute of Company Directors, and was previously a member of the Executive Committee of the Western Australian Chamber of Mines.

 

Mr Xu Jiqing

Executive General Manager - China and Strategy

Mr Xu, aged 48, was appointed as an Executive Director and Executive General Manager − Strategic Planning of the Company in May 2013. His role title changed to Executive General Manager − China and Group Strategy in August 2014. In July 2015, Mr Xu’s role title changed to Executive General Manager − China and Strategy. Prior to that, he served as a Non-Executive Director of the Company from May 2009 until May 2013 and a member of the Company’s Audit Committee from July 2009 until May 2013. Mr Xu is a director of a number of subsidiaries of the Company. He was also appointed as a director of CMN in February 2016.

Mr Xu holds a Bachelor’s degree in Accounting from the University of International Business and Economics in the PRC, and a Master of Business Administration degree from Saint Mary’s University in Canada. He is a qualified senior accountant in the PRC, a fellowship member of the Certified General Accountants Association of Canada and a chartered professional accountant member of the Chartered Professional Accountants of British Columbia, Canada. Mr Xu has extensive experience in accounting and corporate financial management.

Mr Xu joined the CMC Group in 1991. He was appointed as the Manager of Finance at Minmetals Development Co. Ltd. in 1997, and was promoted to Vice General Manager in 1999 and General Manager in 2000. Mr Xu was also the General Manager of Finance at China National Nonferrous Metals Industry Trading Group Corporation from July 2001 to April 2002, and the General Manager of Finance at CMN from April 2002 to December 2007. He was the Chief Financial Officer (CFO) of CMN from December 2005 to November 2007 and the Vice-President and CFO of CMN from December 2007 until May 2013. Mr Xu was the Vice-President and CFO of CMNH from January 2011 until May 2013. He was the director of Album Enterprises and Top Create from December 2005 to October 2013 and from February 2012 to October 2013 respectively. Mr Xu was the director of Copper Partners Investment and HNG from March 2009 to December 2013 and from July 2010 to October 2013 respectively. He was also the director of CMNH and Jiangxi Tungsten from December 2009 to December 2014 and from April 2010 to August 2014 respectively.

 

Mr Marcelo Bastos

Chief Operating Officer

Mr Bastos, aged 54, has served on the Executive Committee of the Company since June 2011 in his capacity as the Chief Operating Officer with responsibility for all operating assets. He is also a director of a number of subsidiaries of the Company.

Prior to joining the Company, Mr Bastos was CEO of BHP Billiton Mitsubishi Alliance from 2008 to 2011 and before that, President of BHP Billiton Nickel West from 2007 to 2008. He was also President of Cerro Matoso Nickel, a BHP Billiton company in Colombia, from 2004 to 2006.

Mr Bastos began his career at Vale and worked with iron ore, gold and copper from 1985 to 2004. His most senior roles at Vale were General Manager at the Carajas mines complex in Brazil and director of Non-ferrous Operations.

He has 31 years’ international mining experience in the iron ore, gold, copper, nickel and coal sectors. He holds a Bachelor’s degree in Mechanical Engineering from Federal University of Minas Gerais State, and a Master of Business Administration in Management from Fundação Dom Cabral – INSEAD associated, both in Brazil.

Mr Bastos has also been a non-executive director and a member of the Audit Committee of Iluka Resources Limited (a company listed on ASX) since February 2014.

Mr Bastos has trained at the Columbia Business School and Kellogg School of Management in the United States, Cranfield Business School in the United Kingdom and INSEAD in France. He was a member of the Western Australia Chamber of Mines and Energy from 2007 to 2008 and was the Vice-President of the Queensland Resources Council from 2008 to 2010, both in Australia. Mr Bastos was a non-executive director of Golding Contractors Pty Ltd in Queensland, Australia, from 2012 to 2013.

 

Mr Greg Travers

Executive General Manager - Business Support

Mr Travers, aged 58, has served on the Executive Committee of the Company since May 2014 in his capacity as Executive General Manager – Business Support. In this role, he is responsible for Human Resources, Remuneration and Benefits, Shared Business Services, Information Technology, Legal, Supply Chain, Enterprise Risk, Safety, Health, Environment and Security functions.

Mr Travers previously worked at Myer Limited from 2006 to 2014. He was director of Strategic Planning and Human Resources before being appointed Executive General Manager Business Services and Strategic Planning in 2010, responsible for a range of business areas similar to his current position (including throughout his time at Myer, Procurement, Human Resources, Occupational Health and Safety, Sustainability, Shared Services, Corporate Affairs and the company’s Program Management Office) as well as leading the Office of the CEO from 2012, where he was responsible for the review and delivery of new business opportunities and strategy.

Mr Travers has experience in the mining sector, having worked with BHP in the Minerals division for seven years, mostly in human resources roles in manganese, coal and iron ore. Following this he worked for six years at Pratt Group, a privately owned paper and packaging business, and subsequently 11 years at WMC Resources.

He is a former director of the Institute of Public Affairs and the Australian Mines and Metals Association.

Mr Travers holds a Bachelor of Arts degree majoring in Economics from the University of Adelaide.

 

Mr Troy Hey

Executive General Manager - Stakeholder Relations

 

Mr Hey, aged 46, has served on the Executive Committee of the Company since August 2013 in his capacity as the Executive General Manager - Stakeholder Relations.

Prior to joining the Company as General Manager – Stakeholder and Investor Relations in April 2011, Mr Hey was the General Manager – Media and Reputation at Foster’s Group since 2005. He was previously the Group Manager – Public Affairs for WMC Resources Limited, up to its acquisition by BHP Billiton in 2005. He began his career in economic and public policy consultancy at the Allen Consulting Group and Australian Centre for Corporate Public Affairs, before working across the aviation, entertainment and mining sectors.

Mr Hey has over 20 years’ experience in government, media, community and investor relations, economic and public policy, industry association and communications management. He has been the Chair of the Principal Liaisons’ Committee of the International Council on Mining and Metals since 2015.

He has dual degrees in Law and Commerce from the University of Melbourne and is the recipient of an Australia-Japan Foundation Language Scholarship at Kwansei Gakuin University, Nishinomiya, Japan.

 

Mr Andrew Michelmore

(Former Chief Executive Officer)

Mr Michelmore, aged 64, was appointed as Chief Executive Officer (CEO) and an Executive Director of the Company in December 2010.

He is also a director of a number of subsidiaries of the Company. He was the managing director and CEO of Minerals and Metals Group from its formation in June 2009 until its acquisition by the Company in December 2010. Prior to joining Minerals and Metals Group, Mr Michelmore was the CEO of Zinifex Limited followed by OZ Minerals Limited. He was a director of Century Aluminum Company (a company listed on the NASDAQ and the Iceland Stock Exchange). Prior to his role as the CEO of Zinifex Limited, Mr Michelmore spent two years working in London and Russia as the CEO of En+ Group.

Mr Michelmore has more than 30 years’ experience in the metals and mining industry including 12 years at WMC Resources Limited, where he was the CEO, and prior to that, he held senior roles in the company’s nickel, gold, alumina, copper, uranium and fertiliser businesses.

He holds a First Class Honours degree in Engineering (Chemical) from the University of Melbourne and a Master of Arts in Politics, Philosophy and Economics from Oxford University. He is a fellow of the Institution of Chemical Engineers and the Australian Academy of Technological Sciences and Engineering.

Mr Michelmore is also Chairman of the International Council on Mining and Metals, Chairman of the Jean Hailes Foundation for Women’s Health and Chairman of the Council of Ormond College at the University of Melbourne. He is also a member of the Business Council of Australia.

On 27 September 2016, the Company announced that Mr Andrew Michelmore had advised the Board of his intention to retire from his position as CEO and Executive Director of the Company during 2017. Mr Michelmore has agreed that he will stay on until mid-2017 to oversee the ongoing ramp up of Las Bambas and implementation of other key strategic initiatives. This will ensure continuity and an orderly succession.

Did you find this page useful?
Yes No Somewhat
close
close